FELHÍVÁS
A Villányi borvidék 2022-ben szervezi meg először Franc Du Monde néven a cabernet franc-ok világversenyét.
Nevezni a borversenyre az alábbi kategóriákban lehet:
- klasszikus: cabernet franc fajtaborok, amelyek legalább 9% alkoholfokkal rendelkeznek;
- prémium: legalább 12 hónapos fahordós érlelésű cabernet franc fajtaborok, amelyek legalább 12,5% alkoholfokkal rendelkeznek;
- muzeális: minimum 10 éves vagy annál idősebb évjáratú (2022-ben 2012-es évjáratú vagy idősebb borok) cabernet franc fajtaborok;
- házasítás: legalább 70% arányban cabernet franc fajtabort tartalmazó
házasítások;
A nevezés díja: Első minta: €60, minden további nevezett tétel esetén €40/minta.
NEVEZÉS MENETE
Nevezni 2022. február 1-től május 20-ig a www.francdumonde.com oldalon a jelentkezési lap kitöltésével lehetséges. A regisztrációról és a verseny nevezéséről visszaigazoló emailt küldünk. A nevezés a nevezési díj bankszámlájára történő megérkezésekor válik véglegessé.
Mintákat küldhetnek be a versenyre bírálat céljából bortermelő vállalatok, egyéni bortermelők és kereskedő szervezetek.
A versenyre való nevezéshez a résztvevőknek nyilatkozniuk kell a minta által képviselt bor tétel-mennyiségéről, mely nem lehet kevesebb 500 palacknál. A pontos mennyiséget a nevezési lapon kell közölni.
A nevezőnek tételenként 6 palack ingyen mintát kell eljuttatni a verseny rendezőjéhez, eredeti kiszerelésben, 0,75 literes kiszerelés esetén. Amennyiben a kiszerelés nem 0,75 literes, legalább 4 liternek megfelelő mennyiségű palackszám szükséges. A palackokon fel kell tüntetni a származási helyet, mely alatt a termék forgalmazásra kerül. Csatolandó továbbá 1 db, a mintán alkalmazottal megegyező címke.
A versenyen való részvételhez a nevezőknek mintánként be kell fizetniük a verseny szervezője által előírt nevezési díjat, a szervező által adott tájékoztatás szerint.
A nevezési lapot kinyomtatva, aláírva is szükséges megküldeni a nevezett borokkal együtt.
Kérjük, ne felejtse a nevezéséhez csatolni a szükséges dokumentumokat! (forgalomba hozatali engedély és analitika)
A borok fizikai beérkezésének végső határideje: 2022. június 1.
Borok beérkezésének helye: Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsa, 7800 Siklós, Felszabadulás u. 80., Magyarország
Kérjük a borok elküldésekor a végső határidő figyelembevételét. Javasoljuk, hogy külföldről időben tájékozódjon a szállítási időkről.
BÍRÁLATI RENDSZER
A borok értékelése nemzetközi bírálóbizottságok által történik. Minden bizottság 5-7 elismert kóstolási szakértőből áll. A szervező ország a tagok legfeljebb 50%-át jelöli a bizottságba.
Minden bizottság munkáját bizottsági elnök felügyeli. Feladata elvégzésében a borverseny elnöke nyújthat segítséget. A bizottságok csendben, a Versenyszabályzatban leírt feltételek maradéktalan betartása mellett dolgoznak.
A borok értékelése a Nagy nemzetközi borversenyek Szövetsége (VinoFed) által ajánlott és U.I.Œ, valamint az O.I.V. által kialakított 100 pontos, pozitív bírálati lapon történik, a bírálatot segítő számítógépes program és tabletek segítségével.
Amennyiben egy vagy több bizottsági tag nem találja a mintát megfelelőnek, kezdeményezheti(k) annak kizárását. Amennyiben szükséges, a bizottsági tagok egyöntetű döntése alapján a minta kizárható.
A bírálók által adott pontokat a technikai titkárság összesíti a számítógépes program segítségével, majd a számolt átlag adja a bor végleges pontszámát. Az átlagnál bármely irányban 5 pontnál jobban eltérő pontszámok közül a leginkább eltérő pontszám (pozitív és negatív irányban is) nem kerül beszámításra.
A FRANC DU MONDE nemzetközi borverseny szabályzata
A FRANC DU MONDE nemzetközi borverseny szabályzata
Preambulum
A Franc Du Monde nemzetközi borversenyen a cabernet franc borok értékelése az O.I.V. által javasolt módszer ( O.I.V. szab. 2009. ) figyelembe vételével és annak a VinoFed (Nagy nemzetközi borversenyek Szövetsége) által szakmailag szigorított előírásai alapján történik.
I. Fogalmak
• A borverseny olyan rendezvény, amelynek célja a beküldött minták minősítése érzékszervi bírálat alapján. A Franc Du Monde nemzetközi borverseny (a továbbiakban: FDM) néven megrendezett versenyen a minták:
• nevezésére a világ minden országából és borvidékéről egyaránt lehetőség van,
• a minősítésük során névtelenségüket az eredmények közzétételéig megőrzik.
• A nevező az a természetes személy, bortermelő vállalkozás, egyéni bortermelő, szakoktatási, kutatási intézmény, aki az FDM-re a jelen szabályzatban meghatározott módon jelentkezik és mintát küld be.
• A minta a versenyre beküldött, elfogadott nevezéssel rendelkező italtétel.
• A minta színe az ital készítésmódja és az alapanyaga alapján csak vörös lehet.
• A forgalmi kategória jelzi, hogy az ital a kereskedelemben megtalálható. A forgalmi tételek minimális mennyisége a jelen részvételi szabályzat szerint szabályozott.
• A bortípus utal a bor jellegére (pl. természetes bor, szénsavas bor stb.).
• A kiszerelés: az FDM-en kizárólag palackozott borok vehetnek részt.
• A minőségi kategória a természetes borok európai uniós szabályozás szerinti oltalmi kategóriáját jelenti (oltalom alatt álló eredetmegjelölésű: OEM, oltalom alatt álló földrajzi jelzésű: OFJ és földrajzi jelzés nélküli: FN), valamint ezek szinonimájaként alkalmazható hagyományos megjelölések (meghatározott termőhelyről származó minőségi bor, meghatározott termőhelyről származó különleges minőségű bor, védett eredetű bor).
• A bírálati kategória a minták csoportosításához és kóstolási sorrendjének kialakításához használandó besorolás.
• A különleges tulajdonság a bor készítéséhez alkalmazott egyedi technológia jelölésére szolgál. Ide tartozik pl. a barrique hordós erjesztés, érlelés.
II. Nevezési feltételek
A Borversenyt a Tenkes Borvidékfejlesztő Nonprofit Kft. rendezi.
A versenyen részt vehetnek a bortermelők mindazon cabernet franc fajtából készült vörösborai, melyek a származási ország előírásainak megfelelnek. A borászat rendelkezik a boraik forgalomba hozatalára vonatkozó illetékes szakhatósági engedéllyel. A beérkezett minták bírálati kategóriákba és csoportokba való besorolása a jelen Szabályzat alapján történik.
A mintákat klasszikus, prémium, muzeális és házasítás kategóriákban bírálják el, amelyek az alábbi meghatározással rendelkeznek:
• klasszikus: cabernet franc fajtaborok nevezhetnek, amelyek legalább 9% alkoholfokkal rendelkeznek.
• prémium: legalább 12 hónapos fahordós érlelésű cabernet franc fajtaborok nevezhetnek, amelyek legalább 12,5% alkoholfokkal rendelkeznek.
• muzeális: minimum 10 éves vagy annál idősebb évjáratú (2022-ben 2012-es évjáratú vagy idősebb borok) cabernet franc fajtaborok nevezhetnek.
• házasítás: legalább 70% arányban cabernet franc fajtabort tartalmazó
házasítások nevezhetnek.
Mintákat küldhetnek be a versenyre bírálat céljából bortermelő vállalatok, egyéni bortermelők és kereskedő szervezetek.
A versenyre való nevezéshez a résztvevőknek nyilatkozniuk kell a minta által képviselt bor tétel-mennyiségéről, mely nem lehet kevesebb 500 palacknál. A pontos mennyiséget a nevezési lapon kell közölni.
A nevezőnek tételenként 6 palack ingyen mintát kell eljuttatni a verseny rendezőjéhez, eredeti kiszerelésben, 0,75 literes kiszerelés esetén. Amennyiben a kiszerelés nem 0,75 literes, legalább 4 liternek megfelelő mennyiségű palackszám szükséges. A palackokon fel kell tüntetni a származási helyet, mely alatt a termék forgalmazásra kerül. Csatolandó továbbá 1 db, a mintán alkalmazottal megegyező címke.
A versenyen való részvételhez a nevezőknek mintánként be kell fizetniük a verseny szervezője által előírt nevezési díjat, a szervező által adott tájékoztatás szerint.
A bírálatra benyújtandó bormintáknak az alábbi adatok mintánkénti megjelölésével kell szerepelniük a nevezési listán:
• a résztvevő neve és címe
• a bor megnevezése, a származási ország szabályai szerint (származási helye, fajta, márkanév, évjárat, LOT szám, magyarországi boroknál NÉBIH engedély száma)
• a borkészlet mennyisége (palack szám)
• szőlőfajták megnevezése, és százalékos arányuk a termékben
• termesztési mód és borkészítési eljárás jellemzői
A nevezési lap mellett, minden egyes mintához csatolni kell a mintára vonatkozó kémiai analízist tanúsító bizonyítványt (NÉBIH), mely az alábbi adatokat tartalmazza:
• alkoholtartalom térfogat %-ban kifejezve
• cukortartalom g/l-ben
• titrálható savtartalom, borkősavtartalom g/l-ben
• illósavtartalom (ecetsav g/l-ben)
• összes és szabad SO2 – tartalom mg/l-ben
• a szénsavas borok esetében a palackban lévő túlnyomás bar-ban kifejezve.
Minden EU-n kívüli országból nevezett mintához 3 példány Pro Forma számlát kell a szállítmányozónak elküldeni (2 példányt a mintához mellékelni, 1 példányt a szervezőnek e-mailben eljuttatni), amelyen a borokat tételenként, az alkoholtartalmat, a bor színét és értékét kell feltüntetni, továbbá, hogy: „Franc du Monde nemzetközi borverseny, 2022, minta érték nélkül, kereskedelmi forgalomba nem kerül.”
III. A borverseny lebonyolítása és a bizottság működése
A minták beérkezésekor a verseny szervezője nemzeti szakértőkből álló bizottságot nevez ki, melynek az a feladata, hogy megvizsgálja a beérkezett mintákat és megállapítsa, hogy a palackokon szereplő adatok megegyeznek-e a nevezési lapon megadottakkal. Kijavítják az esetleges hibákat és kizárják azokat a mintákat, melyek nem felelnek meg a jelen szabályzatban előírtaknak. Ezt követően a bizottság a szabályzatban előírtak szerint elvégzi az osztályba sorolást a nevezési lapon feltüntetett jellemzők alapján, ill. amennyiben szükséges, saját maga állapítja meg ezen jellemzőket.
A borverseny a szabályzatának betartását a borverseny elnöksége felügyeli. Az elnökség három tagból áll, az alábbiak szerint:
• az elnök, a szervező országból
• két borász szakértő, tanácsadó
Az elnök és a szaktanácsadók nem vesznek részt a bírálatban, azonban legalább egyikük mindig a helyszínen tartózkodik.
A borok értékelése nemzetközi bírálóbizottságok által történik. Minden bizottság 5-7 elismert kóstolási szakértőből áll. A szervező ország a tagok legfeljebb 50%-át jelöli a bizottságba. A bizottság minden más, külföldi tagja más-más országból érkezik. A bírálóbizottságok száma a versenyen résztvevő tételek mennyiségétől függ. A bírálóbizottságok összeállítása a szervező által történik.
Minden bizottság munkáját bizottsági elnök felügyeli. Feladata elvégzésében a borverseny elnöke nyújthat segítséget.
A bizottsági elnök feladatai a következők:
• a kóstolás megkezdése előtt ellenőrzi a kóstolás előkészületeit,
• ellenőrzi a kóstolási minták helyes sorrendjét, a minták felbontását, hőmérsékletüket, nevezés szerinti azonosságukat és a bizottság tagjai előtti anonimitásukat, valamint figyel a kiszolgálás megfelelő színvonalára,
• ellenőrzi a technikai titkárság munkáját: tájékoztatja a titkárság tagjait a kóstolásra érkező mintákról, valamint ellenőrzi a bírálati szoftver helyes és pontos működését (például a bírálati pontszám kiszámítását)
• figyelemmel kíséri a minták bemutatását, kijavítja a helyes sorrenden tévesen bekövetkezett változásokat és kiveszi azon mintákat, melyek nem felelnek meg a szabályzati feltételeknek,
• amennyiben szükségesnek ítéli, elrendeli a minta visszakóstolását, olyan esetekben, amikor:
• a bizottság tagjainak többsége ezt megkívánja,
• a tagok által adott pontszámok jelentős eltérést mutatnak,
• a normálistól eltérő ízről érkezik jelentés, vagy borhiba gyanúja merül fel,
• kivételes esetekben, amikor a bor értékelése a helytelen besorolás miatt nem megfelelően történt.
A kóstolás teljes időtartamában meg kell tartani a borok anonimitását, valamint be kell tartani az alábbiakat:
• minden egyes bizottság elkülönítetten dolgozik, csendben, olyan fényforrás mellett, amely nem változtatja meg a bor színét. Abban a helyiségben, ahol a kóstolás történik, csak azok tartózkodhatnak, akik részt vesznek a kóstolás lebonyolításában. A kóstolóteremben lehetőség szerint 20-24 °C hőmérsékletet kívánatos biztosítani. Tilos a dohányzás és szigorúan csendet kell tartani,
• a palackok felnyitása és a borok dekantálása (amennyiben a szabályzat dekantálást ír elő) a bizottság tagjainak látókörén kívül történik,
• a bizottság minden egyes tagjának sorszáma és neve látható a bírálati szoftver kezdőképernyőjén, mely egyértelműen jelzi a bíráló pontos helyét a bizottságon belül
• a kóstolópoharak az OIV által megengedett típusúak lehetnek,
• a bizottságok reggel 9.00-től 15.00-ig dolgoznak. Kóstolási ülésenként száraz bor esetében maximum 45-60 minta kerül bírálatra. Egy-egy menetben maximum 15 minta kerül bírálatra, a menetek között legalább 30 perces szünetekkel.
A bizottság tagjainak a bírálat alatt kenyér és víz áll rendelkezésükre. A bizottság ülése alatt szünetek kerül beiktatásra, amikor egyéb ételek és italok is felszolgálhatók.
A borminta sorozatok, valamint a kóstolási sorrend kialakításakor a meghatározó szempontok:
• cukortartalom: a szárazabb borokkal kell kezdeni
• évjárat szerint: a fiatalabb borokkal kezdődik a sor
• hordós érlelés intenzitása szerint: a kevésbé fás karakterű borokat kell korábban kóstolni.
A borok az alábbi hőmérsékleten kerülnek bírálatra: 16-19 °C,
Az egyes sorozatok kóstolása elején a bizottságok legalább egy próbabírálatot tartanak (belövő bor), mely alatt megbeszélhetik a tagok által adott pontszámokat, annak érdekében, hogy viszonylag kiegyensúlyozott bírálati követelmények alakulhassanak ki. A bizottság tagjai teljes csendben dolgoznak, anélkül, hogy bármi jelét adnák a mintával kapcsolatban kialakult benyomásaiknak. Minden egyes minta bemutatása előtt a bizottság tagjai számítógépen keresztül megkapják az elektronikus bírálólapot, amely tartalmazza a kóstolandó minta technikai adatait. A bírálat végén a szoftver begyűjti a bírálólapokat, ellenőrzi helyes kitöltésüket; miután az összes bizottsági tag végzett, az Elnök hitelesíti az adott minta bírálati eredményét. A bizottság tagjai nem rendelkezhetnek másolattal a bírálólapokból, és nem szerezhetnek tudomást az adott napon az egyes boroknak ítélt pontszámokról és díjakról a kóstolás lezárulása előtt.
IV. Bírálati lap
A borok értékelése a nagy nemzetközi borversenyek szövetsége (VinoFed) által ajánlott és U.I.Œ, valamint az O.I.V. által kialakított 100 pontos, pozitív bírálati lapon történik, a bírálatot segítő számítógépes program és tabletek segítségével.
Amennyiben egy vagy több bizottsági tag nem találja a mintát megfelelőnek, kezdeményezheti(k) annak kizárását. Amennyiben szükséges, a bizottsági tagok egyöntetű döntése alapján a minta kizárható.
A bírálók által adott pontokat a technikai titkárság összesíti a számítógépes program segítségével, majd a számolt átlag adja a bor végleges pontszámát. Az átlagnál bármely irányban 5 pontnál jobban eltérő pontszámok közül a leginkább eltérő pontszám (pozitív és negatív irányban is) nem kerül beszámításra.
V. A díjak odaítélése
A Franc Du Monde nemzetközi borversenyen a borokat 4 kategóriában, klasszikus, prémium, muzeális és házasítás kategóriában bírálják el.
Champion: Mind a négy kategóriában 1-1 bor kaphatja meg a verseny champion díját, amelyet a 3 legjobb pontszámot elért borból választják meg az adott kategórián belül.
Mindkét kategóriában az alábbi érmek kerülnek odaítélésre:
• Aranyérem (legalább 92 pont),
• Ezüstérem (legalább 86 pont),
• Bronzérem (legalább 80 pont).
A kiadott érmek száma nem haladhatja meg a nevezett borok 30%-át, amennyiben mégis több, a 30%-ot maghaladó rész arányában a borverseny elnöksége megemeli a ponthatárokat. (Tört számok esetén a pontszámot a kerekítés szabályai szerint állapítják meg.)
Ország legjobbja – „Best of Country”: Amennyiben egy külföldi országból legalább 10 minta érkezik, akkor a nevezett minták közül a legtöbb pontszámot elért aranyérmes bor különdíjban részesül.
A felsorolt díjakon felül a rendező egyéb különdíjakat is kioszthat.
A rendező fenntartja magának a jogot, hogy ellenőrizze és beazonosítsa a kereskedelmi forgalomban kapható bor minőségét a versenyen szereplő azonos bor mintájával.
A borverseny szervezője a champion és érem díjakat elért borok számára a díj feltüntetését a palackon (kiegészítő címkén – „macaron”, vagy nyomdai úton a címkén) külön feltételek alapján engedélyezi. A megállapodás nélküli hivatkozás, logó használat a későbbi versenyekről történő kizárást eredményezi.
Borok osztályozása
Vörösborok kategóriája (3)
típus cukortartalom (g/l) alosztály
száraz 0 – 4 3.9
egyéb 4,1 – 3.10